poniedziałek, 20 października 2014

Marsz Zdrowia "Kocham Cię życie" - Elbląg

Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek zaprosiło wszystkich na Marsz Zdrowia "Kocham Cię Życie"
18.10.2014r. godz. 12.oo przed Urzędem Miasta na ul. Łączności.
Profilaktyka przede wszystkim !

Więcej zdjęć tutaj kliknij ...








wtorek, 5 sierpnia 2014

Parametry stosowane podczas spawania aluminium

Aluminium jest metalem, który doskonale nadaje się do spawania. Jego charakterystyczne parametry umożliwiają pracę różnymi metodami spawania. Jednakże w praktyce spawacze ograniczają się tylko do dwóch: spawania metodą TIG oraz MIG.

Zanim jednak włączy się spawarkę i rozpocznie pracę z aluminium, w każdej spawarce należy ustawić odpowiednio parametry. W przeciwnym wypadku może okazać się, że złącze będzie wyglądać niechlujnie i nieatrakcyjnie. Jest też jeszcze czarniejszy scenariusz, spaw może okazać się za słaby, co doprowadzi do rozerwania.
Wielu, zwłaszcza początkujących spawaczy, ma problemy z dobraniem metody, odpowiednich proporcji gazu i innych parametrów. Przede wszystkim, podejmując się próby spawania aluminium, należy wziąć pod uwagę reakcje, jaka nastąpi po połączeniu metalu i tlenu. Dla nieznających się na chemii mogę napisać, że wynikiem tego łączenia będzie szybko powstający tlenek. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest twardość i wysoka temperatura topnienia ok. 2050 °C. To właśnie ten parametr odpowiedzialny jest za wadliwość miejsca złącza. Ze względu na większy ciężar tlenku od roztopionego metalu, może w spawanym materiale powodować wtrącenia. W związku z tym, pierwszą czynnością, jaką każdy spawacz powinien wykonać przed spawaniem aluminium, powinno być usunięcie tlenku ze spajanej powierzchni. W tym 
celu należy wykorzystać szczoteczkę ze stali nierdzewnej. Podczas procesu spawania należy także zwrócić uwagę na wodór, który może stać się przyczyną powstania porów. W powietrzu występuje wilgoć, z której wydziela się wodór. Pierwiastek ten wraz z zanieczyszczeniami metalu może rozpuścić się w stopionym aluminium. Podczas jego krzepnięcia, wodór wydziela się w postaci bąbelków gazu, które stygnąc w metalu często powodują porowatości. Zmniejszają one jakość spoiny, często dyskwalifikując ją, jako wadliwą. Mając dobrze oczyszczone oraz pozbawione tlenku powierzchnie można przejść do ustawiania parametrów 
spawarki tig lub mig. 
Właściwości aluminium:
  • 660,1 °C - temperatura topnienia
  • 2520 °C- temperatura wrzenia
  • 2,70 g/cm3- gęstość
  • 37,67 MS/m - przewodność elektryczna (ok. 65% przewodności miedzi)
Generalnie spawacze wychodzą z założenia, że przy aluminium spawanie łukowe jest najbardziej efektywne i najwygodniejsze. Aby jeszcze bardziej zwiększyć jakość pracy spawacza, podczas łączenia aluminium wykorzystuje się gaz osłonowy argon oraz hel. Dzięki zastosowaniu mieszanki gazów szlachetnych (chemicznie obojętnych), nie ma zagrożenia powstania reakcji chemicznej z innymi pierwiastkami. Zastosowanie Ar i He nie tylko zwiększa jakość pracy, ale również zmniejsza ryzyko powstania wadliwego spawu. Podczas pracy ze spawarkami mig, mieszankę wspomnianych wyżej gazów stosuje się w momencie, kiedy spawacz chce uzyskać wysoki stopień wnikania podczas pracy przy spoinach pachwinowych lub bardzo grubym materiale. Należy zwrócić również uwagę na czystość gazu osłonowego. Zanieczyszczenia w nim, takie jak tlenek glinu lub wodór, powodują spadek jakości złącza. W przypadku argonu i helu, czystość taka powinna wynosić więcej jak 99,5%. Uzyskanie odpowiednich proporcji mieszanki gazów zapewni prawidłowe utworzenie się łuku elektrycznego oraz ochroni elektrodę i stopiony metal przed utlenianiem i chłodzeniem elektrody.
Na zakończenie warto także pokrótce scharakteryzować spawanie aluminium za pomocą metody MIG i TIG. Pierwszy tym spawania Metal Inert Gas, stosuje się podczas pracy z aluminium o grubości większej jak 1mm. Jednakże posiadacze migomatów nie muszą wymieniać sprzętów w momencie, gdy przyjdzie im pracować z cieńszymi aluminiowymi elementami. Współczesna technologia stara się upraszczać człowiekowi życie i eliminować zbędne problemy. Zastosowanie haku pulsacyjnego w półautomatach spawalniczych powinno rozwiązać problem zbyt cienkiego materiału. Natomiast spawarki TIG, Tungsten Metal Gas bazują na elektrodzie wolframowej. Doskonale sprawdzają się podczas spawania aluminium niewielkiej grubości. TIG-i perfekcyjnie spawają elementy cieńsze niż 1 mm, ponadto spawarki te poradzą sobie także z materiałem grubszym, do 10 mm.
 Istnieje także inny sposób spawania aluminium, który coraz częściej stosowany jest przez spawaczy. Spawanie plazmowe, które podczas pracy wykorzystuje także gaz osłonowy w proporcjach argon 95% i wodór 5%. Stosując plazmę można zastosować technikę przejścia na ‘oczko’, czyli zastosowanie jak najbardziej zbliżonych parametrów stosowanych podczas cięcia. Warto zwrócić uwagę na dobór natężenia przepływu prądu, w przeciwnym wypadku może dojść do wydmuchiwania metalu z jeziorka i zamiast spawania będziemy mieli cięcie. Natężenie prądu ustawiamy także w zależności od grubości materiału spawanego. Do aluminiowych elementów o grubości powyżej 4 mm natężenie prądu i przepływu gazu plazmowego ustawiamy w taki sposób, aby podczas tego procesu przebić złącze, utworzyć oczko spoiny i uzyskać strumień plazmy żłobiący stapiany materiał. Jednakże przed przystąpieniem do właściwego spawania, ustawione parametry warto przetestować na materiale próbnym. Dzięki temu nie zniszczymy tworzywa i będziemy mieć możliwość dokonać właściwych zmian parametrów.

sobota, 28 czerwca 2014

Przygotowujemy motocykl do jazdy


Co daje nam regularne czyszczenie i sprawdzanie stanu pojazdu? Przede wszystkim prezencję. Czysty, błyszczący jednoślad prezentuje się o niebo lepiej niż zabrudzony. Oszczędzimy sobie w ten sposób wstydu na drogach i parkingach. Innym ważnym aspektem zachowania czystości jest naturalnie dłuższe cieszenie się sprawnym pojazdem. Regularne przeglądy i naprawy niewielkich usterek są bardziej efektywne niż generalne porządki raz na rok. Jak dbać o motocykl? Po każdej przejażdżce po osolonych drogach, w śniegu lub błocie motocykl należy obmyć zimną wodą. Warto także zapobiegawczo pokryć metalowe elementy środkami przeciw korozji takimi jak np. wosk lub oliwa do mechanizmów precyzyjnych. A jak prawidłowo zadbać o motor i zabrać się za jego czyszczenie? Zacznijmy od podstaw, czyli co będzie potrzebne. Przede wszystkim dwie miękkie, czyste gąbki i szmatki oraz nylonową szczoteczkę. Jako preparat, zaleca się stosowanie tylko tych przeznaczonych do mycia właśnie samochodów albo motocykli. Niektórzy zmotoryzowani korzystają z płynu do mycia naczyń, aczkolwiek preparaty te zawierają wysoko korodującą rozpuszczalną sól, która niszczy części motocyklu. Jeżeli macie możliwość, to warto także zaopatrzyć się w myjkę ultradźwiękową. Dzięki temu czyszczenie niektórych, mniejszych elementów będzie wygodniejsze i szybsze. Następną czynnością jest naturalnie przygotowanie pojazdu. Szczelnie zabezpieczamy rurę wydechową, sprzęgło, hamulec i kierownicę. Nie potrzebujemy, aby woda dostała się w te rejony i doprowadziła do poważnych usterek. Warto także zabezpieczyć taśmą stacyjkę. Awaria w połączeniach elektrycznych, to coś co najmniej jest nam potrzebne. Podczas mycia warto także zwrócić uwagę na wlot powietrza i bak paliwa. Niektórzy właściciele stosują myjki ciśnieniowe, często w przypadku motocykli terenowych są one niezbędne. Niemniej jednak podczas czyszczenia zwykłych motocykli lepiej mocniej przycisnąć szmatkę, niż używając myjki uszkodzić łożysko, czy uszczelki.

Sam proces czyszczenia motocyklu musi zachodzić na zimnym silniku. Całą czynność zaczynamy z góry, aby potem brudna woda nie spływała na umyte już elementy. Miejsca, w których znajdują się martwe insekty należy namoczyć i pozostawić na kilka minut, a nylonową szczotką, bardzo delikatnie usunąć najbardziej zaschnięty brud. Naturalnie, zimną wodą opłukujemy czyszczone miejsce. Szmatką z mikrofibry wycieramy mokre miejsca, aby pozbyć się resztek szamponu. Kiedy przestaniesz już myć wodą, można przejść do dalszej części pielęgnacji. Ochronne worki ściągnij z chronionych elementów. Delikatnie, suchą ściereczką wytrzyj wloty powietrza, nasmaruj osie. Na całkowicie suchy motocykl warto nanieść wosk i go wypolerować. Ale uwaga, unikaj takich miejsc jak tarcze hamulców, tego woskiem nie smarujemy! W wypadku aluminiowych elementów, należy wypolerować je specjalnymi preparatami do metali, a potem nanieść wosk.
Ilustracja 1: Myjka ultradźwiękowa

Wspominaliśmy wcześniej o wykorzystaniu myjki ultradźwiękowej. Jest to doskonałe urządzenie, które doczyści największy brud bez rysowania części motocyklu. Ale Uwaga! Nie wszystkie elementy możemy włożyć do myjki. To co się nadaje to gaźniki, łańcuchy napędowe, zębatki, cylindry, elementy skrzyni biegów oraz głowice. Aczkolwiek myjka ultradźwiękowa to kwestia sporta. Niektórzy motocykliści ją aprobują i polecają, inny zalecają się wystrzegać. Cóż, jeżeli wiemy jak ją odpowiednio wykorzystać, może okazać się zbawieniem podczas czyszczenia naprawdę zatłuszczonych elementów.  

czwartek, 19 czerwca 2014

Spawarki tig, czy warto taką mieć?

Spawanie przy pomocy spawarki tig w ostatnim czasie stało się bardzo popularne. Dlaczego profesjonaliści oraz domowi majsterkowicze „przerzucają” się właśnie na ten model?



Zdecydowanie główną zaletą, dlaczego wybieramy spawarki tig, jest ich uniwersalność. Metoda tig umożliwia spawaczowi pracę na praktycznie wszystkich materiałach spawalniczych i ich stopach. W ten sposób zwiększają się możliwości spawarki, dzięki czemu sprawdza się w ręku zarówno fachowca jak i początkującego spawacza. Dodatkowym walorem spawarek tig jest możliwość pracy we wszystkich pozycjach. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, że spawarki tego typu nadają się dla młodych spawaczy. Zwiększają także pole pracy, ponieważ spawacz nie musi zmieniać narzędzia za każdym razem, kiedy zmienia się kąt spawania. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że jakość spoin zależna jest od umiejętności spawacza. Niestety nie skonstruowano jeszcze urządzenia, które mogłoby samodzielnie wykonać doskonałą pracę, bez ingerencji spawacza. Nie mniej jednak wraz z praktyką i ćwiczeniami nabiera się wprawy, a z czasem można uzyskać naprawdę solidne złącza. Spawarki tig charakteryzują się również łatwą kontrolą wytwarzanego ciepła oraz jeziorka spawalniczego. Jest to niewątpliwie duże ułatwienie dla spawacza, który dopiero zaczyna swoją pracę w branży spawalniczej. Osiągnąwszy odpowiedni poziom spawania, za sprawą metody tig, bardzo łatwo można uzyskać wysoką jakość i czystość spoiny, nawet podczas spawania cienkich blach. Spawarki tig są jednymi z bezpieczniejszych urządzeń, ponieważ odpowiednie ich wykorzystanie pozwala zminimalizować ilość rozprysków ciekłego metalu praktycznie do minimum. Poza tym zakup spawarek tig jest oszczędnym rozwiązaniem. Zastosowana w nich technologia została przystosowana do zmechanizowania i zautomatyzowania tej metody. W związku z tym właściciel spawarki nie musi już zastanawiać się nad kupnem różnych urządzeń, albo szukaniem miejsca na nie w garażu, czy warsztacie. Takie rozwiązanie może zrewolucjonizować przemysł i zdecydowanie zmniejsza koszty związane z zakupem, składowaniem i eksploatowaniem urządzeń spawalniczych.


Pisząc o spawarkach nie można zapominać także, że pomimo tylu superlatywów, spawarki tig nie są doskonałe. Pominięcie wad było by niesprawiedliwe w stosunku do innych modeli, które swoimi parametrami i funkcjami dorównują spawarką tig. Dodatkowo każdy po przeczytaniu owego tekstu i kupnie spawarki tig, z myślą o jej idealnym działaniu, mógłby poczuć się oszukany. A tego zapewne nikt nie lubi. W związku z tym, poniżej przedstawiam kilka wad, z którymi trzeba się zmierzyć podczas spawania metodą tig. Narzędzia te wykorzystują pracę jonizatora, dzięki któremu możliwe jest zajarzenie łuku spawalniczego. Jego działanie często jest źródłem zakłóceń i niewłaściwej pracy innych urządzeń elektronicznych. W takim wypadku należy pamiętać, że gdy spawarki tig są włączone - inne urządzenia należy wyłączyć. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że spawanie tig-iem daje małą wydajność oraz niewielką prędkość spawania, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Nie mniej jednak niniejszy artykuł nie jest akcją promocyjną dla spawarki tig. Mając przedstawione zarówno jej wady jak i zalety, to kupujący podejmuje ostateczną decyzję, co do wyboru sprzętu spawalniczego. 

Parada ślubna JAMAZ Pasłęk

Dzisiaj pojechaliśmy zrobić paradę ślubną koledze motocykliście z Klubu Motocyklowego JAMAZ w Pasłęku. Ładnie... Było naprawdę bardzo ładnie. Jak na taką małą miejscowość zjechało się naprawdę dużo maszyn i to z całej Polski. Miałem przyjemność widzieć motocyklistów nawet z Warszawy.

Tradycyjna podróż z domu panny młodej do kościoła i następnie do domu weselnego. Po drodze narobiliśmy oczywiście dużo hałasu jak przystało na profesjonalną paradę ślubną. Kilka rundek po Pasłęku przy wyjących klaksonach i silnikach, aż do odciny na pewno poinformowało wszystkich mieszkańców o tak doniosłej chwili jak ślub kolegi motocyklisty. ;-)

Na sam koniec, już pod domem weselnym zlał nas deszcz, więc pojechaliśmy do siedziby Klubu Motocyklowego JAMAZ na kawę i pizzę. Odpoczynek, rozmowy przy kawie i nastep nie powrót do Elbląga. Krótko podsumowując wyjazd? Był bardzo udany! ;-) Zwłaszcza parada po Pasłęku. ;-) Policja nie interweniowała. Organizacja i zabawa na najwyzszym poziomie.


sobota, 31 maja 2014

Festyn Dzień Dziecka w Marwicy

Jak co roku pojechaliśmy do Domu Dziecka w Marwicy Orle Gniazdo na Festyn z okazji Dnia Dziecka. Impreza była bardzo fajnie zorganizowana. Zresztą jak zawsze. Moc atrakcji, jedzenia i dobrego towarzystwa. Była nawet Straż Pożarna z sikawką. ;-)

Pogoda na szczęście dopisała i świeciło piękne słońce cały dzień. Co pozwoliło na czynny udział w wszystkich atrakcjach przygotowanych przez ośrodek. Było strzelanie z wiatrówki, pintball, alkogogle i wiele, wiele innych atrakcji. Była również grochówka! ;-)

niedziela, 2 marca 2014

Narzędzia specjalne - AccuStream Pump Water Jet

Miałem całkiem niedawno pytanie, czy do przeprowadzenia przeglądu pompy potrzebne są jakieś szczególne przyrządy, narzędzia. Więc odpowiadam: TAK.

Tak, to prawda. Do przeprowadzenia przeglądu i wymiany uszczelnień w pompie wzmacniaczowej AccuStrem potrzebne są narzędzia specjalne. Gorąco zachęcam do korzystania z nich. Jest wtedy łatwo, miło i przyjemnie. Zwiększa również to szanse na wykonanie tej pracy z dużą precyzją i jakością.

Chciałbym w tym miejscu poinformować wszystkich, że serwis maszyn też wymaga treningu. Tak jak sportowiec musi się przygotować do igrzysk, tak też serwisant musi trenować różne niuanse i warianty awarii. Szkoda, że właściciele firm sprzedających maszyny kompletnie nie mają tego świadomości.

Dwutygodniowy trening serwisanta u producenta to naprawdę niewiele. Dobry serwis to nauka przynajmniej dwuletnia. W terenie, na maszynie, u klienta. Rozwiązywanie wielu różnych problemów, zagadek i niespodzianek. Tak, praca serwisanta to ciągła nauka i eksperymentowanie, a często też improwizowanie.

Dlatego Pracodawco! Szanuj serwisanta swego, bo jak go stracisz, to będziesz musiał drogo i długo, wyszkolić nowego. A to kosztuje ogromne pieniądze. Wiem co mówię.

Narzędzia specjalne do pompy



sobota, 1 marca 2014

Darmowy przejazd tunelem motocyklem...

Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla motocyklistów jest darmowy przejazd dwoma tunelami, pod rzeką Mersey. No trochę byłem tym zaskoczony, bo jednak jest to dość duże udogodnienie dla motocyklistów. W Polsce takiego rozwiązania nie uświadczysz.

Wiadomo, że parkingi w mieście też darmowe, w wyznaczonych miejscach. Ale takie rozwiązanie w Polsce też funkcjonuje. Chociaż ilość motocykli na drogach nie rzuca na kolana. Nie ma ich dużo. Może wynika to z tego, że byłem jednak w UK w porze zimowej... Chociaż śniegu i niskich temperatur też nie było. Motocyklem można jeździć śmiało cały rok.

Ścieżka dla motocykli. Brak szlabanu.

Wjazd do jednego z tuneli Kingsway. Kierunek Liverpool.

poniedziałek, 10 lutego 2014

Liverpool - przejścia dla pieszych...

Jako że jestem kierowcą zawsze intryguje mnie organizacja ruchu drogowego w danym mieście. Dlaczego tak, a nie inaczej to wymyślono i jak to się sprawdza w praktyce...

Zauważyłem, że przejścia dla pieszych są odmiennie zorganizowane. Nie ma tak jak w Polsce "zebry". Są punkty, po lewej i prawej stronie przejścia. Pomalowane białą farbą, ewentualnie metalowe kwadraciki wprasowane w asfalt... Hmmm... interesujące rozwiązanie. Czyżby przez pomysłodawców przemawiał pragmatyzm rozwiązania? 

Jeździłem w nocy samochodem kilkakrotnie i muszę powiedzieć, że nie są one dobrze widoczne w nocy. Co kraj to obyczaj... Ale póki co sprawdza się to jak widać na załączonych obrazkach:





środa, 5 lutego 2014

Liverpool moimi oczami, komunikacja miejska...

Co najbardziej mnie zadziwiło i zaskoczyło? Autobusy... Czyli komunikacja miejska... WOW ;-) Dla nowo przyjezdnego to istny Chaos. Jednak po pewnym czasie, a zajęło mi to "trochę czasu" można wyłapać "pewną logikę" twórcy tego monstrum. ;-) Już pominę sam fakt, że obsługuje to kilka firm i u każdej firmy kupujesz osobne bilety okresowe... Są umowy miedzy przewoźnikami, są, ale konia z rzędem temu kto się w tym połapie. ;-)

Generalnie autobusy komunikacji miejskiej jeżdżą jak chcą. Wolna amerykanka! Rozkład jazdy, też enigmatyczny, ma potencjalnego odbiorcę poinformować tylko ogólnie o możliwości wystąpienia środka transportu w okolicach godziny jaka została zaprezentowana na tymże rozkładzie. ;-) Uwaga! Autobus może w ogóle nie przyjechać. Więc spóźnienie 20 minutowe nie powinno nikogo w tym momencie dziwić. Trzeba być wdzięcznym kierowcy. ;-)

Autobusy linii "80" lubią na przykład jeździć parami. Tak im chyba raźniej. Oczywiście zatrzymuje się tylko ten, który jedzie pierwszy i to tylko jak zdążysz na niego "machnąć". A niestety zdarza się nie zdążyć... ;-)

Niewątpliwym dużym atutem autobusów w Liverpool-u jest ich duża jakość i ilość, czym na pewno nadrabiają swoje niedostatki jeśli chodzi o punktualność. Jest ich po prostu ogrom. Za wyjątkiem nocy oczywiście... Ale do 24:00 można bardzo sprawnie przemieszczać się po mieście i okolicach.

Przykładowy rozkład jazdy autobusów

wtorek, 4 lutego 2014

England --> Poland

Oj dużo się działo... Spędziłem jednak w Liverpool-u prawie pół roku... Trochę zaniedbałem bloga na korzyść FB. Trzeba przyznać, że FB jest bardziej interaktywny w porównaniu do dość statycznego bloga. Informację zwrotną masz prawie natychmiast, kontakt jest bezpośredni z odbiorcą.

Teraz jestem w Polsce. Czas podjąć tutaj nowe wyzwania. Czas spędzony w Anglii był bardzo owocny i ciekawy. Pojechałem tam z pewną wizją rzeczywistości, a okazało się, że ten świat jest zupełnie inny niż ludzie opowiadają w Polsce. Jednak najlepszą metodą jest to sprawdzić samemu.

Miałem niestety ograniczony dostęp do internetu, dlatego moje relacje tutaj urwały się w pewnym momencie. Jak już uzyskałem go po około 2 miesiącach to informacji było już tak dużo, że odpuściłem sobie go na rzecz FB.

Liverpool Centrum

piątek, 10 stycznia 2014

Autobus hybrydowy...

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są autobusy hybrydowe. Kursują na trasie Liverpool - półwysep Wirral. Przejeżdżają tunelami pod rzeką Mersey. Autobus rusza bezszelestnie, tak jakby staczał się na luzie z górki. I po chwili delikatne brumm... i mamy klasyczny napęd spalinowy. Komfort jazdy na najwyższym poziomie.

Autobus hybrydowy Arriva. New Bringhton.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...