niedziela, 20 lutego 2011

Jakość wody Waterjet-a w pompach nurnikowych...

Podaję tu informacje bezpośrednio z karty preinstalacyjnej amerykańskiego producenta pomp nurnikowych. Są to wartości graniczne jakim powinna odpowiadać woda. Dla nas jako użytkowników waterjeta najważniejsze będą w kolejności: temperatura, twardość ogólna i TDS-y. Poniżej omówię krótko każdy z tych parametrów.


  • Jakość wody:
Poziom pH: 6,5 - 8,5
Temperatura: 2 - 21°C
Twardość: woda miękka

  • Limity zawartych zanieczyszczeń:
Materiał
Limit
TDS
<250 ppm*
Wapno
<17 ppm
Magnez
< 6 ppm
Żelazo
<0,3 ppm
Mangan     
<0,05 ppm
Chlor
<100 ppm
Siarczan
<200 ppm
Krzemionka
<10 ppm
*ppm  to mg/litr (mg/dm3)


Poziom pH najczęściej w polskich sieciach wodociągowych waha się w granicach pH 7. Jest to wartość obojętna. Nie spotkałem się jeszcze nigdy, aby tego typu parametr był niższy niż 6,5. W takim przypadku należałoby zastosować neutralizator pH, z wiadomych powodów. Producent pomp nurnikowych oczywiście w swojej ofercie ma tego typu urządzenie.

Temperatura to bardzo newralgiczny parametr dla pomp nurnikowych, szczególnie tych, które tu omawiam. Zaobserwowałem, że operatorzy nie mają świadomości, jak ona jest ważna dla uszczelnień pompy. Zawsze na szkoleniach operatorów zwracałem szczególną uwagę, aby korzystali z termometru zainstalowanego na ramie pompy w celu kontroli jej stanu. Niestety różnie z tym bywa. W naszym klimacie, w lato widziałem nawet takie wartości jak 36 st. C. Jest to niestety zabójstwo dla silikonowych i teflonowych uszczelnień pompy. Układ chłodzenia pompy nurnikowej został tak skonstruowany, że niestety, ale woda na zasilaniu podczas długotrwałej pracy ulega podgrzaniu. To są oczywiście skrajne przypadki, kiedy maszyna pracuje w trybie ciągłym rzędu 10 godzin, ale występują. Dlatego warto stosować w przypadku występowania wysokich temperatur wody na zasilaniu zewnętrzny system chłodzenia wody.

Twardość ogólna to suma twardości węglanowej i trwałej. Innym słowy, prostymi to wszystko co powoduje, że masz kamień w czajniku. Twardość wody ma oczywiście zły wpływ na kryzę. Zarasta tym mineralnym kamieniem, pomimo tak dużego ciśnienia rzędu 3000 atmosfer. Amerykanie główne na to zwracają uwagę w instrukcji operatora. Ale kamień tak naprawdę osadza się wszędzie. Najłatwiej go zauważyć w miejscach drobnych przecieków. Na kostkach wysokociśnieniowych, albo na zaworze dump valve (zawór zrzutowy pompy).

CDN.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...